Havator tähistab 60. aastapäeva

Thu Apr 21 12:41:00 2016

„Kohanemisvõime on mänginud meie ajaloos väga tähtsat rolli.”

Havatori asutaja Ahti Hanhirova (1918–1990) edukas ettevõtjakarjäär algas 1940date lõpus. Hahnirova tegi 1956. aastal ehitusettevõtlusse suure investeeringu, mida peetaksegi tänapäeva ettevõtte alguspunktiks. Ettevõte omandas esimese liikuva kraana 1966. aastal.

„Kohandumine turu vajadustega on olnud alati Havatori tegevuse juhtpõhimõte. Oleme alati suunanud oma ressursse vastavalt meie klientide nõudmistele. Kohanemisvõime on mänginud meie ajaloos väga tähtsat rolli,” ütleb Havatori president Erkki Hanhirova.

Tänapäeval tegeleb Havator Grupp kraanateenuste, eritranspordi, montaažitööde ja sadamakraanade teenuste pakkumisega. Grupp on spetsialiseerunud projektide haldamisele koostöös ekspertidest partneritega.

Havatoril on 32 kontorit Soomes, Rootsis, Norras ja Baltimaades. Ettevõtte põhikliendid on ehitus- ja tootmisettevõtted, naftatöötlejad, energiatootjad, kaevandus- ja infrastruktuuriprojektid. Grupi müük on rohkem kui 110 miljonit eurot ja Havatoris töötab umbes 600 inimest.

Havatori tugevus tõste- ja eritransporditeenuste pakkujana põhineb paindlikul ja kaasaegsel tehnikal. Havatoril on suur tehnikapark mitmesuguste hüdrauliliste kraanade ja roomikutel kaabelkraanadega, meie lipulaevaks on 1250-tonnine kaabelkraana Demag CC 6800. Havator tehnikapargi teise poole moodustavad väikesed liikuvad kraanad. Iga päev on eramute ja suurhoonete ehitusplatsidel töös mitu tosinat meie 30–50-tonniseid liikuvaid kraanasid.

Kasv nõuab uusi juhtimisvorme.

 

Havator oli kuni 2006. aastani pereettevõte, siis hakkas Grupp aga otsima riskikapitali oma kasvupotentsiaali edendamiseks.  Samal ajal arendas Grupp oma juhatuse ja juhtimismeeskonna tegevust ning täiustas oma järelevalvesüsteeme.

„Pereettevõttes kipub veri olema paksem kui konkurentsivõime, kui ettevõte jõuab punkti, kus süsteemse majanduskasvu saavutamine ja hästi toimiva organisatsiooni loomine nõuab väliseid kogemusi. Meie ei teinud seda viga,” ütleb Erkki Hanhirova.

Havator kasvas 2006–2008 äärmiselt kiiresti. Paari aastaga kasvas Havator 37 miljoni eurose netokäibega ettevõttest 100 miljoni eurose käibega Grupiks.

„Grupi majanduskasvu tagamine nõuab uut mõtlemisviisi. Havator omandas eri suuruses ettevõtteid erinevates sektorites ja riikides ning Grupp avas uusi kontoreid orgaaniliselt kasvades. Nii mitmekesiste tegevusvaldkondadega osade tahumine ühtseks, sujuvalt toimivaks tervikuks polnud kerge töö,” ütleb Jussi Yli-Niemi, kes võttis 2006. aastal enda kanda tegevjuhi kohustused.

Grupi uusimad kontorid avati Stockholmis (mais) ja Äänekoskis, mis teenindab kogu Jyväskylä majanduspiirkonda.

„Nüüdseks oleme üks suur Havator ja pakume tõste- ja eritransporditeenuseid või korraldame paigaldustöid Rootsis, Soomes, Norras või Baltimaades. Selline viis mõelda ja tegutseda on ainus viis sünergiate saavutamiseks meie erinevate sektorite vahel,” mainib Yli-Niemi.

Ohutus ennekõike ka edaspidi

2010. aastal tegi CapMan Buyout IX fond investeeringu Havatorisse, mis oli ettevõtte jaoks suur samm edasi. Koostöö CapManiga andis Havatorile rohkem ressursse uute ettevõtete omandamiseks ja kasvamiseks Rootsis ja Soomes.

„Viimasel aastakümnel on Grupp jõudsalt kasvanud tänu oma kogemustele, kohanemisvõimele ja sellele, et seame tööohutuse alati esikohale. Meiesugune ettevõte vajab piisavalt suurt turuala, et kõige paremini kasutada meie tehnikapargi liikuvust ja suurt kontorite võrku,” ütleb Erkki Hanhirova.

Tänu Grupi sellisele strateegiale saab Havator võtta ette suuri projekte ja pakkuda laiaulatuslikke teenuseid alates projekteerimisest kuni projektide elluviimiseni. Tänu sellele on ettevõte võitnud suured mitmeaastased lepingud näiteks Äänekoskis ja Kalasatamas.

„Vaatame tuleviku suunas enesekindlalt, sest kulutõhusa alltöövõtu tähtsus suuremahulistes tööstusprojektides ainult kasvab. Alati on nõudlus kvaliteetsete operaatorite järgi, kes seavad tööohutuses esmakohale põhimõtte „ohutus ennekõike” ja võtavad arvesse kliendi vajadusi. Ja põhimõtte „ohutus ennekõike” järgimine muutub üha tähtsamaks,” tõdeb Hanhirova.

Havatori 60. aastapäeva faktid

2016. aastal 600 töötajat

Perioodil 2016–2017 ostetakse 60 uut masinat

Perioodil 2016–2017 võetakse tööle 60 uut töötajat

6 aruandluskeelt

60. aastapäeva tähistati samaaegselt Erkki Hanhirova 60. sünnipäevaga 13. mail Tornios Entertainment Center Torandas (muude sündmuste kohta Soomes ja Rootsis tehakse teadaanded hiljem)